Dětské sedačky na kolo

Pokud jste nadšení cyklisté, ale máte malé dítě a domníváte se, že dokud nevyroste a nebude schopno šlapat do pedálů samo, není dovolená nebo výlet na kole pro vás, nezoufejte. Zkuste koupit dětskou sedačku na kolo a třeba budete mile překvapeni, jak to i s malým dítětem dokáže být prima. Vaše výlety dostanou nový rozměr, a budete si je moci užívat jako rodina.
dívka v cyklosedačce
Specializované prodejny nebo e-shopy nabízejí řadu dětských sedaček. Mohou se upevnit vepředu za řídítky, nebo vzadu nad zadním kolem. Jsou různě vysoké, polohovací.  Určitě je před výběrem vhodné ujasnit si své priority, a zaměřit se zejména na pohodlí a věk dítěte. Obecně jsou sedačky určeny pro děti, které jsou schopny již samostatně sedět a váží zhruba devět kilogramů. Maximální nosnost je pak cca 20kg, tedy asi tři roky věku dítěte. Sedačky jsou anatomicky tvarovány tak, aby mělo dítě během jízdy pohodlí, a ty polohovací nabízejí i možnost lépe se prospat, například bez padání hlavičky dopředu. Polohovat lze sedačku zhruba o 20 stupňů. Sedačka je vyložena polstrováním pro měkčí sed, má bezpečnostní, zpravidla tříbodové pásy a ochranné přezky na nohy. Montáž sedačky na kolo není nijak obtížná a také její odpojení v případě, kdy si chcete vyrazit bez dítěte, není žádný problém.
cyklovýlet s dítětem
Cenová relace se pohybuje průměrně okolo dvou tisíc, za ty nejdražší pak zaplatíte zhruba tři tisíce korun. Spolu se sedačkou je vhodní dítěti pořídit i cyklistickou přilbu. Pro nejmenší děti jsou přilby speciálně tvarované, tedy se zakulaceným zátylkem, aby nevadily při opření hlavičky o sedačku.
Máte-li dítě mladší a chcete si s ním také užívat cyklotoulek, pak jsou řešením takzvané vozíky. Jsou určeny pro děti od cca šesti měsíců. Ke kolu jsou připevněny tyčí a dítě je zde v pohodlí a bezpečí, jako v kočárku. Pořizovací cena těchto vozíků je však již v řádech desítek tisíc korun, jsou však dále použitelné univerzálně jako kočárky pro různé druhy sportů.