Wechseln, bitte?

Je vám jistě jasné, že bez peněz nemá smysl na dovolenou vyrážet. Ty jsou potřeba vždy a všude, a na dovolené zřejmě především. Kolik jenom radovánek se nám za ně může právě v takové době nabízet! Zatímco bez nich bychom se mohli akorát tak někde potulovat, kochat se pohledy kolem sebe a naslouchat kručení v břiše.

Pokud vyrážíme na dovolenou u nás, je to jednoduché. Naše koruny přece máme a je tak potřeba jenom zajistit, aby nám byly dosažitelné i na místě, kde trávíme dovolenou. Aby neležely doma v prasátku, zatímco my jsme o sto kilometrů dál. Pokud vyrážíme do eurozóny, Ameriky nebo nějakého podobně významného koutu světa, také to není zase až tak složité. Protože tamní peníze snadno seženeme v jakékoliv směnárně.

JAR vlajka

Ale co kdybyste se mnou vyrazili do Jižní Afriky? Pak už to – a to mi věřte – bude složitější. Protože si jejich měnu zřejmě nikde u nás nevyměníte. Nějaké ty jejich peníze jsou sice ke koupi v internetových obchodech pro numismatiky, ale kdo by se pro to rozhodl, zapláče, až zjistí, kolik přeplatil. Protože dát třeba čtyři tisíce za bankovku, kterou jinak směníte za tři stovky… Nebo se dají možná koupit na nějakém velkém evropském letišti, to ale bez záruky – před lety jsem takovou, ovšem rovněž hodně nevýhodnou, možnost zaregistroval v německém Frankfurtu. Ale jinak…

Jinak si seženete jejich peníze snad jedině u nich. A to nejspíše hned po příletu na mezinárodní letiště OR Tambo v Johannesburgu, kde máte několik směnáren hned na ráně. A kde se už také po desítky let doporučuje si peníze vyměnit.

JAR obrázek

Protože jiný kraj, jiný mrav. Zatímco u nás víme, že na podobně frekventovaných a cizincům snadno dostupných místech budou cestovatelé tu více a tu méně bráni na hůl, je tomu tam na opačné zeměkouli naopak. Tam jsou právě tyto směnárny, které jsou první na ráně, tím nejlepším řešením. A nejen kvůli kurzu a poplatkům.

Což si uvědomíte nejlépe ve chvíli, až budete shánět další výměnu peněz v nějaké jiné komerční bance. Kterou jen tak nenajdete. Protože těch, které mění peníze, je minimum. A počkáte si tam. Třeba i několik hodin.