Pokládáme na zem nadzemní bazén



Chcete si pořídit nadzemní bazén a už máte pro něj vhodné místo? Rozhodli jste se, že jej umístíte do středu zahrady, kde je nejvíce slunečních paprsků, aby bazén neležel ve stínu? To je určitě dobrá volba, ovšem neměli byste zapomenout na to základní – každý bazén se staví tak, že musí být zabezpečeno podloží, ať už se jedná o bazény nadzemní, nebo zapuštěné do země. Co to konkrétně znamená pro vás, kteří jste se rozhodli pro bazény nadzemní?

balónky na hladině

Bez podložky to nepůjde – zapomeňte na to, že byste dotáhli na trávník bazén, rozprostřeli jej na tamní plochu a začali jej napouštět vodou. Takto nevyrovnaný povrch by mohl poškodit bazénové dno a vy se musíte nejprve postarat o to, aby bazén ležel na rovné ploše. Musíte bezpodmínečně odkrýt vrstvu trávy, zbavit zeminu drnů a poté, co jí zpevníte, pokryjete jí směsí prosetého jemného písku s hlínou. Tím vznikne hutná a zároveň velmi jemná plocha, připravená pro umístění nádrže. Podotýkáme, že musí být rovná, dokonale vyrovnaná do roviny ze všech směrů.

ananas na hladině

Jakmile bude toto připraveno, položíte na rovnou plochu geotextilní podložku pod bazén. Podložka zajistí, aby na dno bazénu nedosedaly drobné kamínky či jiné nerovnosti a zároveň sníží pravděpodobnost výskytu plísní a hniloby. Jinými slovy geotextilní podložky se starají o to, aby dno bazénu bylo chráněno před mechanickým poškozením a aby se v jeho okolí nevyskytovaly nebezpečné mikroorganismy, které by mohly ohrozit zájemce o koupání. S geotextiliemi se počítá nejen u bazénů, jsou to poměrně často využívané pomůcky ve stavebnictví, například při výstavbě hrází rybníků, silničních koridorů, vlakových náspů a při zabezpečení vlakových tratí před pádem kamenů do kolejiště. Tyto geotextilie jsou vlastně netkaná polyesterová vlákna, která mají mnohem delší životnost, než jejich konkurenti vyráběné z juty či jiných přírodních materiálů.