Jak zvládnout návštěvu restaurace s dětmi?

První návštěva restaurace s malým dítětem bývá pro řadu rodičů jednou velkou zkouškou, ke které rodiče přistupují často s velkými (a v mnoha případech i oprávněnými) obavami. Stravování na veřejnosti vyžaduje naplňování určitých pravidel, což se však batoleti jen těžko vysvětluje. A navíc je třeba počítat s tím, že dítě, které doma vzorně sedí v jídelní židličce a sní vše, co mu maminka připraví, se v restauračním zařízení může vlivem cizího prostředí změnit v naprosto jiné dítě, které bude v židličce křičet jako na lesy a jídlo házet po ostatním návštěvnících. Tatam je v ten okamžik vidina poklidného společného oběda. O tom, že byste si mohli jídlo vychutnat, nemůže být ani řeči, spíš budete muset být neustále ve střehu, aby dítě nepřevrhlo talíř či sklenici s pitím. Pokud se ptáte, zda existuje nějaký obecný návod či rada, jak z podobné akce odejít s čistým štítem (tedy spíš oblečením), pak ano. Ale nesmíte zapomínat, že se tu stále bavíme o dětech a jak je dobře známo, děti vždy dovedou něčím překvapit. Jak v dobrém i tak v tom horším slova smyslu.
hlavní pokrm v restauraci

Jak se předem připravit?

Pokud chcete, aby to celé proběhlo pokud možno v poklidu a bez větších následků, pokuste se dítě na celou věc připravit. Například tím, že podobně jako si hrajete na doktora či na hasiče, zahrajte si s ním na návštěvu restaurace. Zábavnou formou ho tak můžete seznámit se základními pravidly stolování a chování ve společnosti v cizím prostředí. Je třeba, aby dítě pochopilo, že je rozdíl mezi tím, jíme-li doma nebo někde venku, kde je třeba brát ohledy na ostatní hosty. Nestačí, abyste dítěti řekli, že musí být hodné. Své představy o vhodném chování přesněji pojmenujte: „Budeš sedět na svém místě. Nebudeš křičet.“
krmení prcka

Najděte si restauraci s dětským koutkem

Snažte se vybírat z restaurací, které jsou malým návštěvníkům nakloněné. To lze poznat už například z toho, že mají dětská menu či koutek, ve kterém si dítě může chvíli pohrát. V létě jsou dobrou volbou restaurace se zahrádkami, ke kterým jsou přidružená hřiště. Je dobré, když si z domova přinesete oblíbenou hračku dítěte nebo třeba papír s pastelkami, později oceníte, že máte čím dítě zabavit. Počítejte také s tím, že se alespoň jeden z vás bude muset dítěti věnovat. Pokud tomu tak nebude, s největší pravděpodobností začne váš potomek dříve či později běhat po celé restauraci, křičet a rozčilovat obsluhu i ostatní hosty a o to přece nestojíte.