Bydlení bez dluhů

Hypotéky a různé půjčky na bydlení každým rokem přibývá stále víc. Doslova „hlad po vlastním bydlení“ nutí mnoho našich občanů jít i do rizikových půjček. Nebo si půjčují i s vědomím, že nemají 100% jistotu, jak to v budoucnosti zvládnou.
příjezdová cesta k bytovce
Na jednu stranu je dobře, že banky přitvrdily ve svých podmínkách, týkajících se hypoték. Na druhou stranu je v našem státě něco špatně, protože ceny bydlení, ať se jedná o koupi bytu, pronájem bytu nebo o stavbu rodinného domu, tyto ceny se vyšplhaly do astronomických výšek. Ano, máme tržní hospodářství. Tržní pravidlo „poptávka – nabídka“zde určitě platí stonásobně. Ale s tím by náš stát měl něco udělat a nenechat lidi, aby se nesmyslně zadlužovali astronomickými částkami za bydlení. Ono to může dopadnout i tak, že během několika let tu budeme mít možná více lidí bez domova.
Mnoho Čechů ale nedokáže žít skromně. Zvlášť mladí lidé. Momentálně mají práci, jsou zdraví, chtějí si užívat, později zakládat rodiny. To vše k mládí patří. Ale život jedince a i celé rodiny, se může zvrtnout kdykoliv. Co pak?
Lidé, kteří nemohou dosáhnout na hypoteční úvěr, tak hledají pronájem. A pronajatý byt, zvlášť ve velkých městech, tak to je pořádná pálka. To jsou tak vysoké ceny nájmu za měsíc, že splácení hypotéky, to by bylo pro ně mnohem výhodnější.
Je toho mnoho, co byste měli vědět, než podepíšete nájemní smlouvu.
·         Pokud jste si vyhlédli byt s výhodným nájmem, nezapomeňte na to, aby ve smlouvě stálo, že výše nájemného se nebude měnit. K pronajatému bytu patří i určité služby (voda, kompletní odpad + čištění jímek, provoz výtahu, odvoz komunálního odpadu, rozhlasový a televizní příjem, osvětlení a úklid společných prostor v nájemním domě).
·         Předem se zajímejte, v jakém stavu je byt. Měly byste před podepsáním smlouvy předem vědět, co v bytě je, co chybí, případně, co tam nechcete. Byt nepřebírejte, pokud vše nezkontrolujete.
·         Ze zákona se nehradí nájem nebo zálohy dopředu (například na měsíc předem). Nájem se měsíčné a hradí se až 5 den v měsíci, dříve ne. Po případě, ale podle domluvy, na jiný datum v daném měsíci.
·         Do pronajatého bytu, který by měl být čistý a v dobrém stavu, se můžete nastěhovat až tehdy, kdy obdržíte klíče. Ten den o zpřístupnění do bytu si sjednejte nejlépe písemně.
·         Okamžitou výpověď nájmu, může pronajímatel vypovědět bez výpovědní doby pouze v případě, že nájemce poruší své povinnosti zvlášť velmi závažným způsobem. Např. neuhrazené nájemné za poslední 3 měsíce, poškozování bytu…)
pronájem domu
Pokud budeteplatit včas nájem, jste chráněny i nadále jako nájemce (ze zákona) i bez smlouvy – stává se z vás tak zvaný –běžný nájemce.